Jak rozpalić ognisko?

0
394

Rozpalenie ogniska dla niewtajemniczonych wydawać się może zadaniem dosyć trudnym. Tak naprawdę są to jednak tylko pozory, gdyż jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasada, to bez żadnych trudności i bardzo szybko uda nam się wydobyć ogień ze sterty drewna.
Pierwszą zasadą, do jakiej należy zastosować się rozpalając ognisko jest odpowiednie ułożenie stosu ogniskowego. Na początku pod spód należy ułożyć drobno połamane suche patyczki, wysuszone liście, czy igliwie. Następnie należy warstwami układać kolejno coraz grubsze gałęzie, tak aby najgrubsze znalazły się na samym wierzchu. Kiedy podpalimy znajdujący się pod spodem chrust możemy być pewni, że nasze ognisko bardzo szybko i łatwo się rozpali.
Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu kręgu ogniskowego. Miejsce paleniska najlepiej jest dokoła obsypać lekko ziemią, lub obłożyć kamieniami.
Po skończonym ognisku musimy pamiętać też o dobrym wygaszeniu ogniska, tak aby nie doprowadzić do ryzyka wystąpienia pożaru. W tym celu najlepiej jest zalać ognisko wodą, a następnie zasypać ziemią i upewnić się, że wszystko zostało zagaszone.