Last minute to ostatnia szansa na wyjazd

0
548

Last minute to ostatnia szansa na wyjazd

Zastanawiałeś się, skąd się biorą oferty last minute? Wiele osób czeka czasami ze spakowaną walizką w rękach na taką okazję. Często zdarza się, że turyści rezygnują z wyjazdu z różnych powodów. Dlatego biura podróży, żeby nie stracić wolnych miejsc wyprzedają oferty do ostatniej chwili, nawet dzień przed planowanym wyjazdem.
Oferta wybrana jako ostatnia może być przy tym dobra, jeśli zadbasz o wszelkie formalności.
Przede wszystkim wymagany jest okres ważności paszportu, np. przy wyjeździe do Turcji wynosi 6 miecięcy.
Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wyjazdu i pobytu na terenie niektórych państw. Wizę turystyczną można uzyskać przy wjeździe. Uprawnia ona do pobytu przez okres 30 dni bez prawa wykonywania pracy i nie może być przedłużona.
Brak ograniczeń przy wwozie środków płatniczych, przy czym większe sumy (powyżej 5000 USD) należy zgłosić przy wjeździe, by – jeśli nie zostaną wydane – nie było problemu z ich wywozem. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, artykuły żywnościowe, sprzęt turystyczny itp.) nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie niż do celów osobistych.
Należy brać pod uwagę sytuację polityczną, np. w związku z atakami terrorystycznymi w Istanbule należy zachować zwiększoną ostrożność i w razie potrzeby kontaktować nasze placówki dyplomatyczne.
Warunki atmosferyczne panujące w danym kraju też są bardzo istotne zwłaszcza dla osób z problemami krążenia. Wybierając ciepłe miejsca dobrze jest skontaktować się z lekarzem zwłaszcza gdy u nas jest odmienna pogoda , aby nie doprowadzić do “szoku termicznego”po dotarciu na miejsce.
Przed zabraniem dziecka na zagraniczne wakacje, trzeba dopełnić szeregu formalności.
Od ubiegłego roku, na mocy unijnego prawa, Polacy wyrabiają paszporty biometryczne. Biometryka pozwala na identyfikację na podstawie niepowtarzalnych cech fizycznych, np. linii papilarnych lub tęczówki oka. W przypadku paszportu jest to zdjęcie twarzy, które wykonywane jest według ściśle określonych zasad. Dzieci, które nie ukończyły 5 lat, nie muszą posiadać paszportów biometrycznych, ponieważ zrobienie takiemu małemu dziecku zdjęcia spełniającego wszystkie wymogi mogłoby być niemożliwe. W przypadku małego dziecka konieczne jest pisemne żądanie wydania paszportu napisane przez rodziców. Dodatkowo dziecko musi być obecne podczas składania wniosku.
Jeżeli planuje się podróż z dzieckiem do któregoś z państw Unii Europejskiej, można udać się tam tylko z dowodem osobistym. Dokument ten wyrabia się także nieletniemu. W przypadku dzieci, które ukończyły 13 lat, przy składaniu wniosku może być obecny tylko jeden rodzic. Jeżeli pociecha jest młodsza, wówczas muszą stawić się oboje i nie ma możliwości przedstawienia pisemnej zgody drugiego opiekuna.
Dalej polecamy nie zlekceważyć różnic kulturalnych i okazać respekt i szacunek, który jest w danym kraju kojarzony z symbolami państwowymi.
Last minute to ostatnia szansa na wyjazd, jeżeli wcześniej zadbasz o ważne szczegóły unikniesz nieciekawych sytuacji i miło spędzisz urlop za granicą.