Białystok jako nowy kierunek turystyczny

0
664

Białystok to miasto, gdzie turystyka odgrywa coraz to większą rolę. Coraz częściej bowiem do tego miasta (którego populacja wynosi 300 tys. mieszkańców) zjeżdżają zagraniczni turyści. Zwłaszcza latem – w odniesieniu do chociażby lat dziewięćdziesiątych – ruch jest wzmożony.

Nic dziwnego. Przez ostatnie lata wiele w stolicy Podlasia się zmieniło. W Białymstoku możemy wybrać się na nowoczesną plażę o nazwie Dojlidy. Jest to sztuczny zalew, wybudowany niegdyś w tzw. czynie społecznym w czasach komunistycznych. Od tamtego czasu jednakże, sporo się zmieniło.

Dla wszystkich miłośników historii z pewnością fascynujący będzie okazały Pałac Branickich z ogromnymi ogrodami, odrestaurowanymi na podobieństwo oryginału z XVIII wieku.

Wartym do zwiedzenia miejscem jest też z pewnością cały park Planty, Kościół Św. Rocha, Katedra (Kościół Farny), Ratusz Miejski, Domek Napoleona, osiedle Białostoczek, stare fabryczne tereny w centrum, jak też i tereny getta żydowskiego (opisane tablicami) z czasów drugiej wojny światowej.