Zabytkowy Sandomierz

0
400
Young man (tourist) walking to open market along the railroad track. Maeklong railway market close to Bangkok in Thailand.

Sandomierz liczy sobie około tysiąca lat i bywał siedzibą licznych książąt i królów, a najsławniejszym chyba jego mieszkańcem był mikołaj Gomółka, który skomponował ?Melodie na psałterz polski? do wierszy Jana Kochanowskiego.
Miasto urzeka nie tylko swoim pięknym położeniem, ale także niezwykle klimatyczną renesansową zabudową. Sandomierz posiada aż 120 bezcennych zabytków architektury! W tym miejscu czas się zatrzymał! Dzisiaj Sandomierz można zwiedzić nową turystyczną trasą, która powstała odkąd kręci się w tym mieście popularny serial telewizyjny ?Ojciec Mateusz?. Trasa zaczyna się od czternastowiecznej Bramy Opatowskiej prowadzącej do najstarszej części miasta. Brama jest także punktem widokowym, z którego można podziwiać stylowe kamieniczki, sandomierskie kościoły, ratusz i rynek, (pod którym istnieje trasa podziemna), zamek na skarpie?
Kilka budynków w serialu ma inne ?zastosowanie? niż w rzeczywistości i tak na przykład Urząd Skarbowy w filmie ?gra? posterunek policji a Galeria Forteczna, w której odbywają nieartystyczne wystawy ?gra? zakład fryzjerki?