Roztocze ? puszcza i pałace

0
427

Roztocze to kraina położona na wschodzie naszego kraju. Jest tu Puszcza Solska i Roztoczański Park Narodowy? i są piękne pałace na przykład pałac w Narolu zbudowany na planie podkowy, która jest także w herbie rodu magnackiego Łosiów ? właścicieli pałacu i pałac Zamoyskich w Łabuniach, który należy obecnie do zakonu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi?
W Parku Roztoczańskim hoduje się koniki polskie, a jego dyrekcja mieści się w willi plenipotenta ordynacji pałacyku myśliwskiego, Zamoyskich, którzy tutaj zapraszali królów na polowania?siedzibą ordynacji Zamoyskich był następny pałac na tym terenie, zaniedbany dzisiaj pałac w Szczebrzeszynie.
Inną atrakcją tej okolicy jest Muzeum kolejki wąskotorowej w Janowie Lubelskim a przyrodniczą szumy albo czasami też nazywane szypotami unikatowe progi skalne na rzece Tanwi?ten odcinek rzeki objęty jest rezerwatem?
W tym regionie jest całkiem sporo gospodarstw agroturystycznych, gdzie można się zatrzymać na nocleg i zjeść smaczny regionalny posiłek?