Daj się porwać Islandii!

0
360
Young man (tourist) walking to open market along the railroad track. Maeklong railway market close to Bangkok in Thailand.

Islandia to miejsce pocztówkowe, nie ma tam miejsca, które nie zachwycałoby na każdym kroku. Islandia to kraj z nieskażoną niczym naturą, pięknymi widokami, zapierającym dech w piersiach niebem. Po prostu trzeba samemu przekonać się na własnej skórze, że Islandia to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że każdego roku Islandia wycieczki zdobywają coraz większą popularność. Poniżej kilka miejsc, które trzeba w Islandii zobaczyć.

 

Numer jeden to Latarbjarg, najbardziej wysunięte na zachód miejsce w Europie. To też największe w Europie lęgowisko ptactwa. Latarbjarg znajduje się na Fiordach Zachodnich, można tu spotkać mnóstwo ptaków, w tym niespotykane nigdzie indzie maskonury. Zachwyca już sama droga do Latarbjarg, która jest po prostu piękna. Brak wiosek, stacji benzynowej, opuszczone plaże, czysta woda, skłębione obłoki. Takie widoki napawają szczęściem.

 

Punktem obowiązkowym w czasie Islandia wycieczki jest lodowiec Vatnajokull. Spotkamy tu piękne jaskinie, jezioro Jokulsarlon. Zaskoczy nas też Hveragerdi, czyli aktywny teren ziemi. Pełno tu źródeł, wyziewów, gorących jezior i rzek. W basenach takich można zażyć kąpieli, sami Islandczycy chętnie spędzają tu czas. Odważni i wytrwali mogą też pokusić się o zdobycie wodospadu Hengifoss. Z wodnych atrakcji piękny jest także baden Seljavallalaung. To basen położony u stóp góry Eyjafjoll, daje możliwość podziwiania przepięknych widoków, ale nie jest łatwo go odkryć. Trzeba chwilę kluczyć wśród dolin i wodnych przełęczy. Natomiast przy jeziorze Lagarflojt można posłuchać o żyjącym gdzieś w głębinach wód potworze.

 

Każdy, kto kocha kulinarne odkrycia, zachwyci się islandzką kuchnią. To tylko tutaj możemy skosztować zupy z dzięgla, pulpetów z renifera i baraniny, buraczków z lukrecją, islandzkich ciasteczek, herbaty z roślin islandzkich, dżemu z mchu i wielu innych miejscowych specjałów, które zaskoczą praktycznie każde podniebienie. Zapachy i smaki Islandii to pamiątka na całe życie, która skutecznie będzie stanowić wabik do dalszych podróży.