Wybrzeże Amalfitańskie – jak dojechać, jak się poruszać, gdzie nocować. Praktyczne wskazówki

Wpisane na Listę UNESCO Wybrzeże Amalfitańskie co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Nic dziwnego – zachwyca niezapomnianymi widokami i klimatem małych miasteczek niemal zawieszonych na skałach. Lista atrakcji to jednak nie wszystko – zobacz, jak poruszać się po wybrzeżu i o czym pamiętać w czasie pobytu w Amalfi czy Positano.

Wybierając się na Wybrzeże Amalfitańskie trzeba przygotować się na tłumy. W najpopularniejszych miasteczkach jest pełno turystów. Wybrzeże jest też niestety bardzo zakorkowane.

 

Positano, Amalfi Coast, Positano views, flowers, colorful houses, Italy, Włochy

 

Zobacz Retrospekcje na Instagramie!

 

Jak dojechać na Wybrzeże Amalfitańskie?

Najbliższe lotnisko znajduje się w Neapolu. Z Polski można dolecieć tu tanimi liniami. My dalej jechaliśmy pociągiem – byliśmy na wybrzeżu dwa razy i za każdym razem wybraliśmy nieco inną drogę. Wszystko zależy bowiem od tego, na którą stronę wybrzeża chcesz się dostać.

Za pierwszym razem z Neapolu pojechaliśmy pociągiem do Salerno. Dworzec i sam pociąg zrobiły na nas dobre wrażenie – wszystko było czyste i nowoczesne. Problem pojawił się jednak, gdy mieliśmy przesiąść się w autobus SITA  jadący w stronę Amalfi. Okazało się, że wcześniej w tabacchi shop trzeba koniecznie kupić bilety, bo inaczej nie ma szans na wejście do busa. I w ten sposób czekaliśmy 4 godziny na kolejny autobus…

Za drugim razem chcieliśmy zacząć od Positano i Praiano, w Neapolu wsiedliśmy więc w pociąg do Sorrento. Trzeba wiedzieć, że z dworca w Neapolu pociągi do Salerno i Sorrento odjeżdżają z różnych punktów. Nas to nieco zbiło z tropu… Zwłaszcza że miejsce, z którego rusza pociąg do Sorrento (Circumviana) okazało się naprawdę okropne: zatłoczone, brudne, duszne, pełne graffiti – wyglądało niczym slums. Na forach ludzie piszą, że widzieli tu złodziei w akcji 🙁 Dlatego uwaga na kieszenie.

Bogatsi o doświadczenie, bilety na autobus kupiliśmy zawczasu. Na szczęście w Sorrento nie musieliśmy już długo czekać – autobusy były bowiem podstawiane co 20 minut. Dzięki temu przejazd do Positano po Wybrzeżu przebiegł wyjątkowo sprawnie.

 

Positano zachód słońca, Positano sunset, positano view, Amalfi Coast, Wybrzeże Amalfitańskie, Italy, Włochy

 

Gdzie nocowaliśmy na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Za pierwszym razem nocowaliśmy w Amalfi, w budżetowym pokoju w hoteliku oddalonym od centrum o ok. 2 km. Codziennie pokonywaliśmy tę drogę na piechotę, ale zupełnie nam to nie przeszkadzało – mogliśmy w końcu podziwiać piękne widoki.

Za drugim razem wybraliśmy nocleg w Praiano, w niewielkim hoteliku na klifie z chatkami kaskadowo rozmieszczonymi wzdłuż klifu. Hotel miał własną plażę (o ile tak można nazwać kamienne podłoże wydrążone w skale) i dostęp do otwartego morza – tak głębokiego, że nie dosięgaliśmy stopami do dna. Coś pięknego! Do tego obok “plaży” znajdywała się mała jaskinia, do której można było dopłynąć w ciągu ok. 7 minut. Jaskinia “na wyłączność” – czy można wyobrazić sobie coś lepszego?

 

Positano hotel, Praiano hotel, positano booking, hotel z prywatną plażą, klif, morze, Amalfi Coast, Włochy, Wybrzeże Amalfi, Amalfi b&b, Positano b&b

 

Positano b&b, Amalfi b&b, Wybrzeże Amalfi, nocleg Amalfi, Amalfi gdzie sie zatrzymac, hotel z prywatną plażą

 

Warto rozważyć też noclegi w mniejszych miasteczkach – na pewno będzie taniej. Miejscowi polecali Minori i Maiori. Godne uwagi są też Cetara i znajdujące się na obrzeżach miasto Vietri sul Mare, z którego kursuje rejsowy statek do Amalfi i Positano.

 

Jak poruszać się po Wybrzeżu Amalfitańskim?

Na to pytanie właściwie nie ma dobrej odpowiedzi… W sezonie samochodów jest tu bardzo dużo, a drogi są wąskie i kręte – do tego stopnia, że gdy autokar wchodzi w zakręt, to głośno trąbi, by nadjeżdżający z naprzeciwka kierowca wiedział, czego się spodziewać.

 

Positano uliczka, motor, domek, wybrzeże Amalfi, Amalfi Coast Italy

 

My postawiliśmy na lokalne linie autobusowe, ale to też nie było najlepsze wyjście. Busy są bardzo zatłoczone i nagminnie spóźniają się nawet powyżej godziny. Przy wsiadaniu najlepiej ustawiać  się przy czole pojazdu (na każdym przystanku wygląda to inaczej, trzeba więc dobrze wyczuć miejsce) – najlepiej zanim tłum zorientuje się, gdzie jest początek kolejki. Inaczej można po prostu nie zmieścić się do autobusu. Cena przejazdu zależy od tego, jak długi odcinek drogi mamy do pokonania –  zazwyczaj wynosi od 1 do kilku euro.

Po całym wybrzeżu jeździ też SITA, a pomiędzy Praiano i Positano autobus linii Mobility Amalfi Coast. Trzeba jednak zachować czujność, bo np. w Positano przystanki obu przewoźników się różnią. Najlepiej zawsze iść na przystanek SITA.

Najwygodniejszy, ale też droższy, okazuje się transport drogą morską. Po Wybrzeżu Amalfitańskim pływa kilku przewoźników (np. Travelmar), a cena „przejazdu” to od 8 do 11 euro. Połączenia jednak nie obejmują miejscowości znajdujących się na klifach (m.in Praiano)! To był nasz kolejny “mały” błąd 🙂 Podpływają tu tylko prywatne łódki i motorówki:

 

Wybrzeże Amalfi klif, Praiano, Positano, ruiny zamku, łódka, jaskinia, motorówka

 

Perfekcyjnym pomysłem jest także motor – najpopularniejszy transport wśród miejscowych. Czasami, gdy na wąskich zakrętach autokary i samochody nie potrafiły się wyminąć, motory bezproblemowo omijały tę przeszkodę 😉 Warto rozważyć ten środek transportu!

 

Praiano ulica, Positano, Amalfi, Wybrzeże Amalfitańskie, motor, skały, platan drzewo

 

@anilatynskaSłoneczna Italia na Instagramie!

 

Dowiedz się więcej o Wybrzeżu Amalfitańskim:

Co zobaczyć na Wybrzeżu Amalfitańskim: Amalfi, Positano, Ravello, Fiordo di Furore i inne

Instagramowe miejsca w Positano

3 thoughts on “Wybrzeże Amalfitańskie – jak dojechać, jak się poruszać, gdzie nocować. Praktyczne wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *