
Wpisane na Listę UNESCO Wybrzeże Amalfitańskie co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Nic dziwnego – zachwyca niezapomnianymi widokami i klimatem małych miasteczek niemal zawieszonych na skałach. Lista atrakcji to jednak nie wszystko – zobacz, jak poruszać się po wybrzeżu i o czym pamiętać w czasie pobytu w Amalfi czy Positano.
Wybierając się na Wybrzeże Amalfitańskie trzeba przygotować się na tłumy. W najpopularniejszych miasteczkach jest pełno turystów. Wybrzeże jest też niestety bardzo zakorkowane.
Zobacz Retrospekcje na Instagramie!
Jak dojechać na Wybrzeże Amalfitańskie?
Najbliższe lotnisko znajduje się w Neapolu. Z Polski można dolecieć tu tanimi liniami. My dalej jechaliśmy pociągiem – byliśmy na wybrzeżu dwa razy i za każdym razem wybraliśmy nieco inną drogę. Wszystko zależy bowiem od tego, na którą stronę wybrzeża chcesz się dostać.
Za pierwszym razem z Neapolu pojechaliśmy pociągiem do Salerno. Dworzec i sam pociąg zrobiły na nas dobre wrażenie – wszystko było czyste i nowoczesne. Problem pojawił się jednak, gdy mieliśmy przesiąść się w autobus SITA jadący w stronę Amalfi. Okazało się, że wcześniej w tabacchi shop trzeba koniecznie kupić bilety, bo inaczej nie ma szans na wejście do busa. I w ten sposób czekaliśmy 4 godziny na kolejny autobus…
Za drugim razem chcieliśmy zacząć od Positano i Praiano, w Neapolu wsiedliśmy więc w pociąg do Sorrento. Trzeba wiedzieć, że z dworca w Neapolu pociągi do Salerno i Sorrento odjeżdżają z różnych punktów. Nas to nieco zbiło z tropu… Zwłaszcza że miejsce, z którego rusza pociąg do Sorrento (Circumviana) okazało się naprawdę okropne: zatłoczone, brudne, duszne, pełne graffiti – wyglądało niczym slums. Na forach ludzie piszą, że widzieli tu złodziei w akcji 🙁 Dlatego uwaga na kieszenie.
Bogatsi o doświadczenie, bilety na autobus kupiliśmy zawczasu. Na szczęście w Sorrento nie musieliśmy już długo czekać – autobusy były bowiem podstawiane co 20 minut. Dzięki temu przejazd do Positano po Wybrzeżu przebiegł wyjątkowo sprawnie.
Gdzie nocowaliśmy na Wybrzeżu Amalfitańskim?
Za pierwszym razem nocowaliśmy w Amalfi, w budżetowym pokoju w hoteliku oddalonym od centrum o ok. 2 km. Codziennie pokonywaliśmy tę drogę na piechotę, ale zupełnie nam to nie przeszkadzało – mogliśmy w końcu podziwiać piękne widoki.
- Hotel w Amalfi: Villa Maria Luigia
Za drugim razem wybraliśmy nocleg w Praiano, w niewielkim hoteliku na klifie z chatkami kaskadowo rozmieszczonymi wzdłuż klifu. Hotel miał własną plażę (o ile tak można nazwać kamienne podłoże wydrążone w skale) i dostęp do otwartego morza – tak głębokiego, że nie dosięgaliśmy stopami do dna. Coś pięknego! Do tego obok “plaży” znajdywała się mała jaskinia, do której można było dopłynąć w ciągu ok. 7 minut. Jaskinia “na wyłączność” – czy można wyobrazić sobie coś lepszego?
- Hotel w Praiano niedaleko Positano: Hotel Torre Saracena
Warto rozważyć też noclegi w mniejszych miasteczkach – na pewno będzie taniej. Miejscowi polecali Minori i Maiori. Godne uwagi są też Cetara i znajdujące się na obrzeżach miasto Vietri sul Mare, z którego kursuje rejsowy statek do Amalfi i Positano.
Jak poruszać się po Wybrzeżu Amalfitańskim?
Na to pytanie właściwie nie ma dobrej odpowiedzi… W sezonie samochodów jest tu bardzo dużo, a drogi są wąskie i kręte – do tego stopnia, że gdy autokar wchodzi w zakręt, to głośno trąbi, by nadjeżdżający z naprzeciwka kierowca wiedział, czego się spodziewać.
My postawiliśmy na lokalne linie autobusowe, ale to też nie było najlepsze wyjście. Busy są bardzo zatłoczone i nagminnie spóźniają się nawet powyżej godziny. Przy wsiadaniu najlepiej ustawiać się przy czole pojazdu (na każdym przystanku wygląda to inaczej, trzeba więc dobrze wyczuć miejsce) – najlepiej zanim tłum zorientuje się, gdzie jest początek kolejki. Inaczej można po prostu nie zmieścić się do autobusu. Cena przejazdu zależy od tego, jak długi odcinek drogi mamy do pokonania – zazwyczaj wynosi od 1 do kilku euro.
Po całym wybrzeżu jeździ też SITA, a pomiędzy Praiano i Positano autobus linii Mobility Amalfi Coast. Trzeba jednak zachować czujność, bo np. w Positano przystanki obu przewoźników się różnią. Najlepiej zawsze iść na przystanek SITA.
Najwygodniejszy, ale też droższy, okazuje się transport drogą morską. Po Wybrzeżu Amalfitańskim pływa kilku przewoźników (np. Travelmar), a cena „przejazdu” to od 8 do 11 euro. Połączenia jednak nie obejmują miejscowości znajdujących się na klifach (m.in Praiano)! To był nasz kolejny “mały” błąd 🙂 Podpływają tu tylko prywatne łódki i motorówki:
Perfekcyjnym pomysłem jest także motor – najpopularniejszy transport wśród miejscowych. Czasami, gdy na wąskich zakrętach autokary i samochody nie potrafiły się wyminąć, motory bezproblemowo omijały tę przeszkodę 😉 Warto rozważyć ten środek transportu!
@anilatynskaSłoneczna Italia na Instagramie!
Dowiedz się więcej o Wybrzeżu Amalfitańskim:
Co zobaczyć na Wybrzeżu Amalfitańskim: Amalfi, Positano, Ravello, Fiordo di Furore i inne
3 thoughts on “Wybrzeże Amalfitańskie – jak dojechać, jak się poruszać, gdzie nocować. Praktyczne wskazówki”