Vintage Shopping: #Rome

Tym razem przychodzę z seria, którą niektórzy z Was mogą kojarzyć z moich stories na Instagramie. Chodzi o serię Vintage Shopping, której pisanie rozpoczynam od Rzymu. Zastanawiasz się, jakie sklepy vintage w Rzymie są warte odwiedzenia? Scrolluj niżej!

Muszę przyznać, że nie jest to moja pierwsza przymiarka do tematu zakupów vintage w europejskich miastach. Kilka lat temu podczas pobytu w Paryżu również zorganizowałam mini-przejażdżkę po lokalnych vintage shopach, ale ze względu na brak czasu nie podołałam wyzwaniu zebrania swoich doświadczeń w spójną całość nadającą się do publikacji. Przez ten czas dane zdążyły się zdezaktualizować, a mi pozostały jedynie pamiątki w postaci trasy na Google Maps i kilkunastu (!) wizytówek. Tym razem jednak postanowiłam się nie poddawać i, korzystając, paradoksalnie, z choroby (takie ot szczęście w nieszczęściu), spisać swoje notatki z 3 sklepów z odzieżą vintage w Rzymie.

W Wiecznym Mieście przebywałam przez jakieś 3 dni, a że był to mój pierwszy raz z tym miastem, gros czasu poświęciłam na zwiedzanie “stereotypowych” destynacji turystycznych. W związku z tym poszukiwanie perełek vintage w jednej z najsłynniejszych europejskich stolic mody nie znalazło się pierwotnie na mojej liście “must do” i wydarzyło się całkiem mimochodem. Miałam o tyle dużo szczęścia, że garść najsłynniejszych rzymskich sklepów z ubraniami vintage znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie popularnych szlaków turystycznych – w Monti. Warto jest więc włączyć sklepy vintage w Rzymie do swojego planu, gdyż to prawdziwa gratka dla fanów staroci.

 

 

Rione I – Monti

Właśnie Monti zaliczam do najważniejszych odkryć mojego krótkiego pobytu w Rzymie. Monti to rione, czyli dzielnica: jedna z 22 w Rzymie. Jest to jednocześnie enklawa artystyczna, ukryta w sercu miasta w otoczeniu największych, najbardziej reprezentatywnych zabytków. Monti pozostaje niejako schowane w ich cieniu, dlatego przewodniki turystyczne rzadko wspominają o tym miejscu.

Tymczasem, zwiedzając np. Koloseum (znajdujące się w południowej części dzielnicy, 10 min spacerkiem od sklepu King Size Vintage), naprawdę warto jest zboczyć nieco ze szlaku głównego i, zapuszczając się w labirynty Monti, oznaleźć najfajniejsze sklepy vintage w Rzymie i zapolować na rzadkie okazy. Poza upolowanymi akcesoriami i ubraniami można stąd wynieść także ogrom inspiracji. W tej dzielnicy włoskiej cyganerii nie znajdziemy (prawie) komercji. W jej miejsce wstępują tu artystyczne pracownie, gwarne kawiarenki, w których czas niejako się zatrzymał, oraz właśnie najważniejsze rzymskie sklepy vintage:

  • King Size Vintage,
  • Flamingo Vintage,
  • Pifebo Vintage.

 

Wszystkie te sklepy z odzieżą i akcesoriami vintage znajdują się w odległości zaledwie 1 km od Koloseum:

 

 

King Size Vintage – sklepy vintage w Rzymie

Via Leonina 78/79, Rzym, Włochy

Ten rzymski vintage shop to zabawa dla odważnych! Sklep jest ogromny i potrzeba dużo cierpliwości, by odnaleźć w nim prawdziwe perełki. A ich nie brakuje – to właśnie tutaj udało mi się odnaleźć kilka markowych ubrań vintage.

Ceny nie powalają na kolana, ale za markowe ubrania vintage w europejskich vintage shopach z reguły trzeba zapłacić. Bez trudu zlokalizujemy tu m.in. marynarkę D&G z lat 70. lub bluzkę Moschino z lat 80. Jest ich w King Size Vintage naprawdę dużo, ale warto uważać: stan ubrań nie zawsze jest zadowalający. W sklepie znajdziemy także duży wybór futer, skórzanych kurtek, trenczy oraz markowych, niekoniecznie tanich, okularów.

Jedwabną bluzkę vintage Chloé można tu znaleźć za 80€, skórzaną torebkę Fendi – za 400€.

 

Jak trafić do King Size Vintage Rome?

 

Flamingo Vintage – sklepy vintage w Rzymie

Via del Boschetto 123, Rzym, Włochy

Flamingo Vintage to niewielki vintage shop o butikowym charakterze. Znajdziemy w nim ubrania i akcesoria starannie wyselekcjonowane przez właścicielkę. Jest ona zawsze na miejscu, dlatego każdy może wyjść stąd bogatszy o historię, którą skrywa wybrana rzecz.

 

 

Może nie jest to kopalnia vintage haute couture, ale wybór wystrzałowych akcesoriów z ubiegłego stulecia jest zniewalający. Przede wszystkim natrafimy tu na ogrom różnej maści toreb i kopertówek vintage z lat 60-tych, 70-tych, 80-tych. Poza tym, jest to jedyne miejsce, w którym znalazłam tak wielką ofertę biżuterii vintage.

Jakość ubrań i akcesoriów jest zróżnicowana: od średniej w kierunku bardzo dobrej. Wówczas gdy pojedynczym klipsom lub zawieszkom brakowało np. kamyków, torebki były praktycznie nie nadszarpnięte czasem i spokojnie można było ruszać z nimi w świat. Ważna sprawa: w Flamingo Vintage można się potargować 🙂 Kupiłam tam klipsy z późnych lat 70., których cena wynosiła pierwotnie 25€ i udało mi się ją obniżyć o 5€.

 

 

Jak trafić do Flamingo Vintage Rome?

 

Pifebo Vintage – sklepy vintage w Rzymie

Via dei Serpenti 141, Rzym, Włochy

Pifebo to vintage shop z rockowym pazurem. Wchodząc do sklepu czujemy najpierw mrowienie w oczach: intensywna czerwień jest wyróżnikiem tego miejsca. Gdy się już przyzwyczaimy, zaczynamy szukać przedmiotów, na których można zawiesić wzrok. Jest to również trudne, bo wielkość oferty onieśmiela. Jednak Pifebo to przede wszystkim skarbnica skórzanych rzeczy: kurtek, butów i torebek. Miałam wrażenie, że dominują tu rzeczy męskie, aczkolwiek udało mi się znaleźć stylową skórzaną kopertówkę oversize z wczesnych lat 80.

 

 

 

Swoją drogą, większość ubrań w tym sklepie pochodzi właśnie z lat 70. i 80. Jakość jest na bardzo wysokim poziomie – najwyższym ze wszystkich 3 odwiedzonych przeze mnie sklepów vintage w Rzymie. Moja torebka nie ma ani jednego zadrapania! Już wkrótce na blogu zagości stylizacja z jej użyciem.

Pifebo dodatkowo posiada własną markę produktową, którą sygnuje okulary stylizowane na autentyczne modele vintage. 

 

Jak trafić do Pifebo Vintage Rome?

 

A Wy? Lubicie zakupy vintage w podróży? Dajcie znać w komentarzach!

PS. Właśnie zabieram się do pisania przewodnika po vintage shopach w Budapeszcie. Bardzo się z tego powodu cieszę, bo właśnie tam natrafiłam na najlepszy vintage shop, w którym dotychczas byłam 🙂

 

Jeśli szukasz innych inspiracji z Włoch, zapraszam do kategorii Włochy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *