Pustynia Północy, czyli Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym

Ostatni tydzień spędziliśmy w otulinie Wolińskiego Parku Krajobrazowego (dokładnie w miejscowości Wisełka – leniwej  wiosce na Pomorzu Zachodnim, gdzie czas toczył się w swoim tempie) i wyjeżdżając mieliśmy spory niedosyt. Postanowiliśmy zatem nie odkładać na później kolejnej unikatowej polskiej destynacji na naszej liście. Tak oto trafiliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego, skreślając przy okazji z naszej listy niezwykłą „pustynię północy” o nazwie Wydma Łącka.

 

słowiński park narodowy ruchomewydmy

Piękna sukienka pochodzi z Chicwish – tutaj link 🙂

 

Obszar Słowińskiego Parku Narodowego obejmuje swoją ochroną tzw. wydmy ruchome, które „wędrują” na wschód pod wpływem zachodnich wiatrów, zasypując wszystko, co napotkają na drodze. Zatrzymaliśmy się przy jednej z dwóch udostępnionych do zwiedzania wydm – Łąckiej – która jest częścią ponad 500 ha kompleksu wydm ruchomych. Wydaje mi się, że jest popularniejsza od tej kolejnej, Czołpińskiej. Wydmy te nazywane są białymi górami i są unikatowe na skalę europejską.

Do Wydmy Łąckiej ruszyliśmy leśną ścieżką z parkingu w Rąbce. Godzina drogi na piechotę, kilka kroków z lasu w kierunku wszechobecnego piasku i… zaniemówiliśmy! Byliśmy w środku prawdziwej pustyni.

 

Słowiński Park Narodowy Wydma Łącka podróże po polsce Polska

 

Zobacz Retrospekcje na Instagramie!

 

słowiński park narodowy ciekawostki

 

słowiński park narodowy atrakcje

 

Wydma jest wysoka na ok. 30 metrów i można się na nią wdrapać. Po wejściu na szczyt rozpościera się dookoła pustynny krajobraz obramowany z jednej strony błękitem jeziora Łebsko (jest olbrzymie!), zaś z drugiej – Morza Bałtyckiego. Jednak na czubku wydmy były akurat tłumy ludzi i, tak na marginesie, jeśli komuś zależy na zdjęciach z nietkniętym piaskiem w tle rekomenduję jednak zejść do jej podstaw i udać się w kierunku plaży.

 

Wydma Łącka słowiński park narodowy

 

 

wydmy słowiński park narodowy

rchome wydmy słowiński park narodowy

 

Swoją drogą, plażowanie musi być w tym miejscu wyborne. Plaża, pomimo wysokiego sezonu i mnóstwa turystów, jest tu pusta, szeroka, a piasek biały i iskrzący! Drogę na nią otaczają olbrzymie masywy wydmowe z połyskującą, gładką taflą. Coś niesamowitego!

 

Ruchome wydmy Polska

 

Wydma Łącka – odrobina historii

Wydmy, poruszając się, pochłaniają co roku kilkadziesiąt metrów zdatnej do życia ziemi. Ruch takich wydm zaczyna się przy wietrze wiejącym z prędkością 18 km/h. Po wejściu na Górę Łącką widać, że zasypuje ona las olchowy. Zdumiewające jest także to, że tutejsze ruchome piaski zasypały swego czasu wioskę o nazwie Łączka, z której pozostała tylko nazwa wydmy – Łącka. Nie jest to też jedyna słowińska wioska uciekająca przed wszędobylskim piaskiem, który grzebie pod sobą to, co żywe. Być może za kilkanaście lat, wraz z przesuwaniem się wydmy, zobaczylibyśmy to, co skrywa piasek? Podobno jednak jest to mało prawdopodobne, gdyż na Łączkę sunie już kolejna wydma.

 

słowiński park narodowy

 

Co ciekawe, w czasie wędrówki, szczególnie zimą i jesienią, kiedy wieją silne wiatry sztormowe, Wydma Łącka „śpiewa”. Chodzi oczywiście o dźwięk wydawany przez przenoszony wraz z wiatrem piasek. Zapewne jest to niezwykłe przeżycie, choć zarazem trochę przerażające.

 

Wydma Łącka blog podrozniczy blogerka Slowinski park narodowy

slowinski park narodowy wydmy

 

wydmy polskie pomorze zachodnie slowinski park narodowy

 

Jak dotrzeć do Wydmy Łąckiej

Do Łączki od parkingu w Rąbce prowadzi leśna ścieżka mierząca około 5 km. Najlepiej jest tu udać się rowerem których my, wstyd się przyznać, nie mieliśmy, bo ja nie umiem na nich jeździć 🙂 Więc szliśmy na piechotę 😊 Ten odcinek można także pokonać meleksem lub przepłynąć niewielkim statkiem z/do Rąbki w pobliżu Łeby (tuż przy parkingu Parku) po jeziorze Łebsko, który płynie do miejsca oddalonego od Wydmy o jakieś 2 km. Swoją drogą, w tym miejscu znajduje były niemiecki poligon doświadczalny testujący rakiety bojowe.

 

wydma lacka slowinski park narodowy blog podrozniczy

 

wydmy polskie wydma lacka slowinski park narodowy

 

Pystynia północy polska slowiński park narodowy wydma łącka, blog podróżniczy

 

Tuż przy parku jest płatny parking: 6 zł za godzinę. W sezonie przed parkingiem można się naczekać, więc warto rozważyć te inne opcje, jeśli ktoś np. rusza z okolic Łeby. My spędziliśmy w kolejce przed wjazdem na parking ok. 40 min. Sam wstęp do parku kosztuje 7 zł.

 

Wydmy Polska park narodowy

 

@retrospekcje_aniSpodobał się wpis? Dołącz na Instagramie!

 

Lubisz podróże po Polsce? Tutaj znajdziesz więcej inspiracji!

One thought on “Pustynia Północy, czyli Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym”

  1. Pustynia wygląda niesamowicie i robi fantastyczne wrażenie na zdjęciach. Trudno uwierzyć, że takie miejsce można spotkać w Polsce. Świetny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *