Ciekawe miejsca w Paryżu. Subiektywny przewodnik z mniej znanymi lokalizacjami

Paryż można kochać lub nienawidzić, ale każdy się zgodzi, że jest miastem wyjątkowym. Chyba nie ma innego takiego miasta, o którym można napisać tak wiele. Wbrew pozorom Paryż to nie tylko “przewodnikowe klasyki” takie jak Luwr, Wieża Eiffla, Pola Marsowe, Katedra Notre-Dame i  Bazylika Sacre-Coeur. Paryż to znacznie, znacznie więcej. Zapraszam do wpisu prezentującego również te mniej popularne miejsca w Paryżu.

Moja miłość z Paryżem przypomina historię miłosną 2 uczniów, którzy się bardzo nie lubili na początku. On ciągał ją za warkocze, ona skarżyła się rodzicom. Dojrzewając, nagle dostrzegła, że wcale nie taki zły z niego gość, ale rozpoczęły się studia i każdy ruszył w swoim kierunku… by po latach się spotkać i zrozumieć, że nie mogą bez siebie żyć.

 

Paryż jesienią, Wieża Eiffla, Żelazna dama, jesienny paryż, Avenue de Camoens

 

Ja miałam dokładnie tak samo: po pierwszym przyjeździe strasznie narzekałam. Nie dość, że paryskie klasyki nie zrobiły na mnie wrażenia (ot, po prostu miejsca warte odhaczenia), to jeszcze mieszkać mnie, biednej studentce, przyszło wtedy w hotelu F1 na Montmartrze. Wówczas bardzo złe wrażenie zrobiły na mnie ulicznicy, którzy rozbili obozowisko prosto pod hotelem i sprzedawali zniszczone, znalezione lub ukradzione, przedmioty. Nad tym chaosem, niczym sęp, krążyła Francuska Policja Konna. Od tej pory, jadąc do Paryża, sprawdzam wśród znajomych lokalesów miejsca, w których zamierzam się zatrzymać. Ostatnio znajoma odradziła mi hotel Avenir na Montmartrze znajdujący się niedaleko bulwaru Barbèsa (grafiki Google na hasło “Boulevard Barbès” powinny wiele wytłumaczyć).

 

Zobacz Retrospekcje na Instagramie!

 

Zatem gdzie warto się zatrzymać w Paryżu?

Miłośnikom pocztówkowych paryskich widoków i klasycznych hoteli w stylu vintage mogę polecić Hotel Belfast tuż przy Łuku Triumfalnym. Zatrzymaliśmy się tu na moje 25 urodziny. Z balkonów widać tu nie tylko Łuk, lecz także czubek Wieży Eiffla, który pięknie mieni się wieczorami. Unikatowe doświadczenie.

 

Łuk Triumfalny Paryż, hotel z widokiem na Łuk Triumfalny, hotel Belfast Paris, Paryż hotel, Paryż b&b, Balkon w paryżu z widokiem, paris balcony, nocleg w Paryżu, 17 dzielnica Paryża, 17 arrondissement paris

 

hotel z widokiem na wieżę eiffla, hotel belfast 17th arrondissement paris, Łuk Triumfalny, Balkon w paryżu z widokiem, paryż nocleg, Wieża Eiffla nocą, widok z hotelu Belfast

 

Łuk Triumfalny, Balkon, hotel w paryżu z widokiem na Łuk Triumfalny, Hotel Belfast, Paris balcony, apartament w Paryżu, elegant, woman, widok z hotelu w paryżu, 17 arrondissement paris

 

Jeśli szukamy tańszego, ale nadal bezpiecznego i przyjemnego miejsca, to moim sprawdzonym miejscem jest Hotel Avama Prony w 17. dzielnicy. Hotel ten został niedawno odnowiony, jest bardzo czysty, a pracownicy bardzo życzliwi i pomocni.

 

Paryż 18 Avenue Rapp, Paris streets, paryska ulica, wieża eiffla, eiffel tower, the iron lady, blogger, blogerka w Paryżu

 

Ciekawe miejsca w Paryżu

Poza wymienionymi przeze mnie na początku pominiętymi klasykami jak Luwr, Wieża Eiffla, Pola Marsowe, Katedra Notre-Dame i  bazylika Sacre-Coeur, Paryż oferuje znacznie mniej tłumne, bardzo eleganckie miejsca. Co warto zobaczyć w Paryżu?

 

18 Avenue Rapp Paris, beautiful streets of paris, 7 arrondissement, 7 dzielnica paryża

 

Bezpłatne tarasy widokowe w Paryżu

Moje ulubione ciekawe miejsca w Paryżu to przede wszystkim paryskie tarasy widokowe. Dwa najsłynniejsze tarasy widokowe w Paryżu to taras w domu mody Le BHV Marais (do którego nie udało nam się dostać, bo akurat był remont) i taras kompleksu Printemps, znajdujący się na bulwarze Haussmanna w 9. dzielnicy Paryża. Na to centrum handlowe składa się kilka różnych budynków – należy udać się do budynku, w którym sprzedają się produkty z kategorii „Uroda” (polecam bardzo wygodną mapkę) i uzbroić się w cierpliwość, czekając na windę, która zabierze nas na 9. piętro.

 

Printemps Paris, Paris rooftop view, Printemps rooftop, parisian rooftop, dachy Paryża, 9 arrondissement, 9 dzielnica Paryża

 

Printemps, Paris, 9 arrondissement, 9 dzielnica Paryża, dachy paryża, Iron Lady, Wieża Eiffla, widok na wieżę Eiffla, paris rooftop

 

paris rooftop, paris rooftop bar, printemps paris, boulevard Haussman, 9 dzielnica

 

Unikatowe muzea w Paryżu – Muzeum Rodina, Antoine’a Bourdelle’a i inne

Nie jestem wielką fanką muzeów, ale w Paryżu znajduje się ich rekordowa liczba i grzechem byłoby tam nie wstąpić. Szczególnie, że poza wybitną ekspozycją, wiele z nich wyróżnia unikatowa atmosfera, w której aż chce się zanurzyć. Moim ulubieńcem jest zdecydowanie Muzeum Antoine’a Bourdelle’a – głównie za sprawą bardzo klimatycznej pracowni artysty znajdującej się na terenie Muzeum.

 

Muzeum Rodina, Musée Rodin, Rodin Museum, muzea Paryż, ciekawe miejsca w paryżu

 

Jeśli ktoś lubi rzeźbę, warto zajrzeć też do Muzeum Rodina. Na zewnątrz to miejsce nieco przypomina Łazienki Królewskie, zaś wewnątrz skrywa wybitne dzieła artysty (np. „Myśliciel” i „Pocałunek”).

 

Bourdelle Museum, Muzeum Antoine'a Bourdelle'a, ciekawe miejsca w paryżu, muzeum w paryż

 

Unikatowym miejscem jest także Muzeum Montmartru. Znajduje się w nim atelier, w którym niegdyś mieszkali i tworzyli Suzanne Valadon, Maurice Utrillo i André Utter. I choć oryginalne wyposażenie zaginęło, projektant i scenograf Hubert Le Gall odtworzył wnętrze z dbałością o najmniejszy szczegół zgodnie z fotografiami historycznymi.

 

Księgarze nad Sekwaną, tj. Bukiniści

Bukiniści to uliczni antykwariusze, którzy handlują starymi czasopismami, książkami i plakami. Paryscy bukiniści rozstawiają swoje rzeczy w ciemnozielonych budkach ciągnących się wzdłuż Sekwany po obu stronach: od stacji metra Pont Marie (i pobliskiego Mostu Marie) do stacji Pont Neuf (i pobliskiego Nowego Mostu) oraz od bulwaru Tournelle do bulwaru Voltera. Fajne miejsce nie tylko dla wielbicieli rzeczy vintage, ale też po prostu na spacer.

 

Księgarze nad Sekwaną, Bukiniści, Bouquinistes of Paris, Paryż, ciekawe miejsca w Paryżu, co zobaczyć w paryżu

 

Księgarze nad Sekwaną, Bukiniści, Bouquinistes of Paris, Paryż, ciekawe miejsca w Paryżu, co zobaczyć w paryżu

 

Fajne knajpy i kawiarnie w Paryżu

Gdzie niebanalnie wypić i zjeść w Paryżu? Te miejsca są warte odwiedzenia:

 

  • Le Bouillon Chartier

Dobrze i tanio (tanio, jak na Paryż, a nie tanio w ogóle 🙂 ) zjeść klasyczną francuską kuchnię można w Le Bouillon Chartier na Montmartrze. Miejsce to jest całkiem popularne wśród turystów i w porze obiadowej można tu utknąć w kolejce. Tu spróbujemy m.in. ślimaki oraz zupę cebulową. Ciekawostka z tego miejsca jest taka, że kelner zapisuje zamówienie prosto na… wymiennej ceracie. Gdy kończymy posiłek, kelner zgarnia ją i podlicza należności.

 

  • Pink Mamma

Bardzo fajne i popularne na Instagramie miejsce to Pink Mamma, gdzie każde piętro ma swój własny klimat i wystrój. Jest to, dla odmiany włoska knajpa, której specjalnością jest Fiorentina – ogromny i soczysty stek gotowany na grillu.

Inne smaczne i polecane mi kiedyś przez lokalesów miejsca to Candelaria, Jaja, Le Pure.

Co do wypicia drinka lub kawy, to muszę przyznać, że dla mnie większość paryskich knajpek jest świetna. Ja bardzo lubię paryską tradycję picia czegokolwiek, siedząc frontem do ulicy i spoglądając na przechodniów. Ale gdyby przechodnie nas nie zadowalały, to pomysłem na drink z widokiem jest sky bar znajdujący się na tarasie wspomnianego powyżej Printemps.

 

Cafe de Flore, Paris, 6 arrondissement, Paryż kawiarnia, kultowa kawiarnia w paryżu, kawa, paris croissant, Paryż gdzie zjesc

 

  • Cafe de Flore

Jeśli będziecie w 6. dzielnicy, zachęcam zajrzeć do Café de Flore. Kawiarnię tą otworzono jeszcze w latach 80. XIX, a jej wnętrze wykończone jest w klasycznym stylu art déco. Podobno w Café de Flore lubił gościć sam Pablo Picasso. Mieliśmy okazję zjeść tam śniadanie i przysięgam, te “zwykłe” bagietki z masłem wspominam do tej pory.

 

Cafe de Flore, Paris, 6 arrondissement, Paryż kawiarnia, kultowa kawiarnia w paryżu, kawa, paris croissant, Paryż gdzie zjesc

 

  • Angelina

Równie eleganckie i legendarne miejsce na mapie Paryża to Angelina – słynna herbaciarnia w stylu belle epoque położona w 1. dzielnicy. Angelina znana jest przede wszystkim ze swojej gęstej gorącej czekolady (chocolat l’Africain) i deseru Mont Blanc.

 

Rue de l'Université Paris, Paryska ulica, instagrammable places in Paris, instagramowe miejsca w paryżu, wieża eiffla, iron Lady, eiffel tower, parisian street

 

@retrospekcje_aniBądź na bieżąco na Instagramie!

 

 

Szukasz innego równie eleganckiego miasta? Polecam Turyn na 3 dni!

2 thoughts on “Ciekawe miejsca w Paryżu. Subiektywny przewodnik z mniej znanymi lokalizacjami

  1. W 2009 roku byłam w Paryżu, bardzo mi się podobał, ale niestety nie mam z niego tak pięknych zdjęć jak Twoje <3 Polecam Dineyland – poczułam, jakbym znowu była dzieckiem, magiczne miejsce ^_^

    1. Dziękuję! 🙂 2009 rok – co za piękne czasy! A Disneyland bardzo bym chciała zobaczyć, może po koronawirusie się uda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *